Google’ın yeni sosyal ağ planları

Google’în uzun zamandır hafif hafif kulağımıza sosyal ağ planları yaptığını duymuştuk.Birden bire yayınlanınca gerçekten beni çok şaşırttı yeni proje facebook’a benzemeyecek gibi görünüyor ama her ne kadar da olsa facebook sosyal ağda bir numaradır elbette, google’da onlardan biraz kopya çekecektir buna hiç şüphem yok 😀 google’ın projesinde Circles” ismiyle konumlandırılan işlevsel bir araçla listenizdeki kişileri çember grupları şeklinde sınıflandırabiliyorsunuz. Bu sayede bir iletişim konusu belirdiğinde o konunun paylaşılacağı çember üzerinden iletişim kurabiliyorsunuz. Tabii aynı durum, akran çemberlerini takip etmek için de geçerli. Bu noktada “Google+ Circles” ile “Facebook listesi ve gruplar” arasında paralel bir işlev çarpıyor.

Google+ Özellikleri

Circles

Google+ kapsamındaki kontaklarınızı farklı gruplara kolaylıkla ayırmanıza yarıyor ve her bir grup bir Circle (Çevreler) olarak adlandırılıyor. Facebook‘ta da bulunan gruplama özelliğine daha inovatif bir çözüm sunan Google+, paylaşımlarınızı da tabir-i caizse “adamına göre” yapmanıza olanak sağlıyor.

Sparks

Google+‘da Sparks (Konular) olarak adlandırılan bölüm ilgi alanlarınızı tanımlayıp, size özel metin, fotoğraf, video gibi içeriklerin filtrelenmesine imkan sağlıyor. Şirket özellikle Sparks ile ilgili fazla mütevazi davranmıyor ve “Google’ın web uzmanlığına şükürler olsun” diyerek filtreleme konusundaki başarısının altını çiziyor.

Hangouts

Hangouts (Takılmalar desek yanlış olmaz herhalde ama Google “Video ile Sohbet Odaları” diyor), öylesine takıldığınız anlarda ister sadece bir grup arkadaşınızla isterseniz tüm arkadaşlarınızla aynı anda görüntülü olarak görüşebilmenizi sağlıyor. Google‘ın açıklamasında da bahsettiği gibi, bu özelliği bir mekana gittiniz öylesine takılıyorsunuz ve arkadaşlarınızı gördünüz gibi değerlendirebilirsiniz.

Mobil Özellikler

Google+‘da büyük önem verilen bir diğer detay da servisin mobil entegrasyonu. Artık herkesin mobil olarak paylaşımlarda bulunduğunu ve bunu yaparken lokasyon tabanlı olarak çalıştığını bilen Google, tüm yapısını bu kurguya uygun olarak modellemiş. Kullanıcının tercihine bağlı olarak gönderilen tüm içerikler lokasyon bilgisiyle etiketlenebiliyor.

Instant Upload (Anında Yükleme)

Fotoğraf paylaşımları çoğunlukla fotoğrafı çekmekten daha zor olmuştur. Google bu noktada da sosyal ağına tamamen gerçek yaşam problemlerini çözmek için yaklaştığını ispatlarcasına anında dosya yükleme özelliğini dahil etmiş. Çekilen fotoğraf ve videoları ek birşey yapmaya gerek kalmadan kullanıcının iznine bağlı olarak servise yükleyen ve paylaşıma hazır hale getiren Google+, “gerçek-zamanlı” internet için de bir adım daha ileriye gitmiş oluyor.

Huddle

Herkesle aynı anda bir konuda karar vermek zorunda kaldığınız durumları göz önüne alan Google, Huddle (bir araya toplanmak olarak çevrilebilir ama bunun da Google+‘daki Türkçe adı “Grup Sohbeti”) özelliği ile cep telefonunuz üzerinden birden fazla arkadaşınızla mesajlaşmanızın önünü açıyor. Google+‘daki kontaklarınızdan istediklerinizle tek bir ekrandan mesajlaşmanıza imkan sağlayan bu özellik, tahminen birçok kullanıcı için en çok tercih edilecek özellik olacak.

Burda bahsedildiği gibi Google yine garip işler peşinde hadi hayırlısı olsun 🙂

 

Hakkında Ahmet EREN

Bunlara göz atabilirsiniz.

BlackBerry Messenger (BBM)’ın Android ve iPhone Beta versiyonu ortaya çıktı

BlackBerry firmasının popüler mesajlaşma uygulaması olan BlackBerry Messenger Android ve iOS’a geliyor . Android sürümünün …

Haydi, Bi cevap yaz ?