Vmware Nedir Nasıl İşletim Sistemi Kurarız ?

VMware nedir ?

VMware, bir sanal makina yazılımı olup konuk işletim sisteminin ana makina işletim sistemi içinde çalışmasına izin verir. VMware ile konuk işletim sisteminin aktif hale getirdikten sonra bu konuk işletim sistemine uygulama programları yükleyebilir ve onun desteklediği servisleri verebilirsiniz. Örneğin ana işlatim sisteminiz Linux iken, Windows 2000 yada Windows XP kurabilir ve Windows için geliştirilmiş herhangi bir uygulamayı konuk Windows platformunda çalıştırabilirsiniz. Bu durumun terside mümkündür yani ana işletim sisteminiz Windows XP iken, Linux kurabilirsiniz.

VMware aslında bir sanal makine öykünücüsü (emulatör) olup temelde özel bir işletim sisteminden ziyade makinenin kendisine öykünür, böylece bu sanal makineye hangi işletim sistemi yükleyeceğiniz size kalmış bir seçenek haline gelir. Diğer bir değişle bu program BIOS’u da dahil olmak üzere bir bilgisayarı bütünüyle taklit eder.
New Virtual Machine’ye tıklayarak hemen sanal makinamızı oluşturalım

Evet bu ekranda Nasıl kurulum yapacağımızı soruyor typical’ı seçerseniz 6.5-7.x sürümlerine kadar destek verdiğinden ve bu kısımda Orjinallik sertifikası vs giriş yaparak hızlı kurulum Sağlıyor

Custom’da ise istediğimiz sürümde çalışan vmware versiyonunu seçerek kurulum yapmamızı sağlar ince ayar yapmamıza izin verir SCSI harddisk kontrol tipi vs.

Buradan Boot’lu CD Rom üzerinden mi yoksa ISO Kalıp dosyasını göstererek mi kurulum yapacağımızı seçiyoruz

I Will install the operating systems Later Seçeneği ise ben daha sonra işletim sistemini kuracağımı belirleyeceğim anlamına gelir.

Buradan Kurduğumuz İşletim sistemi Hangisi ise seçip Kuruluma devam ediyoruz

Bu Kısımda Vmware sanal bilgisayarımızın dosyalarının hangi dizinde olacağını ayarladığımız kısım

Customize Hardware Butonuna tıklayarak sanal bilgisayarımızın konfigürasyonunu belirliyoruz ve işlemi tamamlıyoruz..

Vmware Kurmak İçin : http://www.vmware.com/support/product-support/workstation/ Adresten deneme sürümünü indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz

Tüm Hakları Saklıdır

Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Hakkında Ahmet EREN

Bunlara göz atabilirsiniz.

BlackBerry Messenger (BBM)’ın Android ve iPhone Beta versiyonu ortaya çıktı

BlackBerry firmasının popüler mesajlaşma uygulaması olan BlackBerry Messenger Android ve iOS’a geliyor . Android sürümünün …

tek yorum

  1. Teşekkür ederim kardeşim…
    çalışmaların çok yararlı helede benim için..
    sağ olasın başarılar…

Haydi, Bi cevap yaz ?