Windows 8 Kişisel kurtarma görüntüsü oluşturma


Merhabalar, bugün sizlere Microsoft Windows 8‘in yeni hayatımızı kolaylaştıracak güzelliklerinden olan kullandığımız bilgisayarın imajını alarak istediğimiz zaman sistem kurtarma işlemi ve ayağa kaldırma işlemlerini bir tık öteye taşıyacağız.Bu işlemi recimg.exe kullanarak gerçekleştireceğiz bu dosya bize restore esnasında kullanacağımız verileri seçmemize olanak sağlıyor.Sistem imajı bize sistem dosyalarını o anki sistem görüntüsünü alarak gerçekleştiriyor bunlardan bazıları kullanıcı hesabı dosyaları ( User Account Files – Users/username) Microsoft mağzadan indirilen uygulamalar’ı örnek verebiliriz.

Bu özel yenileme aracı sizin kendinize özel belirlediğiniz dizine oluşturur oluşturulan dizindeki imajı bulamazsa veyahut silerseniz
Windows yine kendi varsayılan imajını kullanır.

                                                                                           Haydi imajımızı oluşturmaya başlayalım ;
Bilgisayarınızın kullanımınızı tamamladıktan sonra veya güçlü bir bilgisayarınız varsa hemen Komut Yöneticisini yönetici hakları ile başlatın.( Farenizi sol alt köşeye götürüp sağ tıklama yapıp seçenekler menüsünden Komut sistemi (Yönetici)açabilirsiniz.

  1.  mkdir F:\RefreshImage
  2.  recimg -CreateImage F:\RefreshImage 


Uyarı ! – Yukarıda dizin olarak ben kendi harici diskimi belirledim harf olarak F: siz kendi yedekleme sürücünüz hangisi ise onu seçiniz yani “C: , D:, E:” şeklinde sürücüler olabilir.

Bu işlem zamanınızı alacaktır.Acele etmeden tamamlanmasını bekleyiniz.İşlem (%100) tamamlanınca komut satırını kapatın.Bu arada işlem ilerken %1 de takılmış gibi görünebilir bekleyin yavaş yavaş ilerleyecektir.Bu işlem yaklaşık olarak 25-40 GB arası boş  alana ihtiyaç duyabilir.

Sistemi bu imajı kullanarak geri yükleme
Bundan sonra yapacağımız tek işlem sistem diskini & kurulum medyası veya sorun gider servisini kullanarak Bilgisayarı Yenile işlemini yapmak oluşturduğumuz imaj varsayılan olarak ayarlandığı için Windows bu imajı kullanarak yenileyecektir.
Kolay gelsin 🙂 

Hakkında Ahmet EREN

Bunlara göz atabilirsiniz.

BlackBerry Messenger (BBM)’ın Android ve iPhone Beta versiyonu ortaya çıktı

BlackBerry firmasının popüler mesajlaşma uygulaması olan BlackBerry Messenger Android ve iOS’a geliyor . Android sürümünün …

Haydi, Bi cevap yaz ?