Windows Server 2003 Nedir Ne Değildir ?

Merhabalar arkadaşlar,

Bu yazımda size windows server 2003 nedir ne değildir konusunda açıklık getireceğim vakit kaybetmeden hemen başlayayım.

Windows Server 2003 Özellikleri :

Windows server’da bilgisayarlar farklı görev (Rol)lere sahip olabilirler Bunlar Client / Server yapısıyla kimlik denetimi – güvenlik uygulama çalıştırma gibi özellikleri vardır

Bunlara az biraz göz atacak olursak :

Domain Controller ( Active Directory) D.Controller Active direcktor veri tabanını bünyesinde tutar . Domainler ile kullanıcılar arasındaki ilişkiyi yönetir. Ayrıca Logon işlemleri ve kimlik denetimini( Authentication) gerçekleştirir

File Server : Kullanıcılar arasında dosya paylaşımı ve bu paylaşımları bünyesinde tutarak merkezi yönetim sağlayan server tipine denir.

Print Server : Adından oldugu gibi ağ üzerindeki yazıcı işlemlerini yönetimini gerçekleştiren server tipidir

DNS server : Wan ( Internet ) ve TCP/ IP için standart servis ismidir.Ağ üzerinde bulunan bilgisayarlar buraya kayıt olarak birbirleri ile ilişki kurarken DNS’in isim çözümleme servisini kullanırlar.

Application Server : Uygulama server’ı anlamına gelir IIS ( Internet Information Service ) Gibi Web server için güvenlik ve yönetim sağlayan server tipidir.

Terminal Server : Uzaktan bilgisayar yönetimi ve programları kendi bilgisayarına yüklemeden kullanma olanağı sağlayan server tipidir.

Aşağıdaki Kısım : http://tr.wikipedia.org/wiki/Windows_Server_2003 ‘ adresinden alıntıdır

Microsoft Windows Server 2003 ailesi şu dört sürümden oluşmaktadır:

  • Web Edition: Web hizmetleri ve ev sahipliği için tasarlanmıştır. Web hizmetlerinin ve uygulamalarının hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve dağıtılması için uygun bir platform sağlar.
  • Standard Edition: Her çapta kuruluşun günlük gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlamıştır. Dosya ve yazıcıların ortak kullanılması, güvenli Internet bağlantısı, masaüstü uygulama kurulumunu tek merkezden yönetme ve çalışanlar, ortaklar, müşteriler arasında zengin bir işbirliği sağlama konularında çözüm sunar.
  • Enterprise Edition: Her çapta kuruluşun genel amaçlı kullanımı için tasarlanmış olan Windows .NET Enterprise Server; uygulamalar, XML Web hizmetleri ve altyapı için uygun bir platformdur, yüksek düzeyde güvenilirlik, performans ve üstün bir verim sağlar. Ama bu Windows Server 2003 ailesinin desteği bitmiş sürümüdür.
  • Datacenter Edition: En üst düzeyde ölçeklenebilme kapasitesi ve kesintisiz kullanım gerektiren, hayati derecede önem taşıyan uygulamalar için tasarlanmıştır.

Her Windows Server 2003 sürümü, müşterinin belirli ticari ve IT gereksinimlerini karşılayacak biçimde özelleştirilebilen işlevlere sahiptir.

Teşekkürler

Ahmet EREN

Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Hakkında Ahmet EREN

Bunlara göz atabilirsiniz.

BlackBerry Messenger (BBM)’ın Android ve iPhone Beta versiyonu ortaya çıktı

BlackBerry firmasının popüler mesajlaşma uygulaması olan BlackBerry Messenger Android ve iOS’a geliyor . Android sürümünün …

Haydi, Bi cevap yaz ?