Viber Suudi Arabistan’da yasaklandı

Android ve iOS platformunun yoğun bir şekilde kullandığı ve hem chat hemde konuşma desteği sunarak kullanıcıları mobil operatörlerin cebine incir ağacı diken platform Viber uygulaması Suudi arabistan’da yasaklandı

Viber logo Viber Suudi Arabistanda yasaklandı
Viber, yıllardır kullandığımız  WhatsApp adlı yazılımın yerine ek olarak da sesli görüşme imkanı sunan ve özellikle bazı ülkelerde yoğun bir şekilde kullanılıyor.Bu durum , kullanıcıların faydasına olsa da operatörlerin pek de işine gelmiyor hatta büyük bir tehlike oluşturuyor.Görüşmeler doğrudan internete bağlı mobil aygıtlar , 3G , EDGE üzerinden gerçekleştiriyor kullanıcılar sms paketi konuşma paketi yapmak yerine internet paketi kullanarak işlerini gerçekleştiriyorlar.Tabii bu söylediklerimiz genelde akıllı cep telefonları kullanıcıları için ve ülkemizde yaygın olarak kullanmıyor.

Suudi arabistan iletişim ve bilgi teknolojileri komisyonu bugün bir açıklama gerçekleştirdi ve viber kullanımının çok büyük ölçüde arttırdığı gerekçesi ile operatörlerin arama ve mesaj paketlerini müşterilere satamamasına sebep olduğunu belirtti.Bunların üzerine Suudi arabistan hükümeti Viber uygulamasını yasakladı.

Ülkede uygulamanın yasaklanması ile birlikte kullanıcıların aklında birkaç soru işareti kalıyor. Bunlardan birincisi Whatsapp yada benzeri görev yapan anlık mesajlaşma ve görüntülü görüşme imkanı tanıyan diğer uygulamalara kısıtlama getirip getirilmeyeceği bildiğiniz gibi skype’ın mobil versiyonu’da internet bağlantısı olan heryerde kullanılması mümkün.Dolayısı ile ilerleyen zamanlarda Skype, Whatsapp , Tango yada benzeri uygulamaların yasaklanması muhtemel.

Makalem : Teknodevi.com için hazırlanmış olup kişisel bloğumda yayınlanmaktadır.

 

Hakkında Ahmet EREN

Bunlara göz atabilirsiniz.

BlackBerry Messenger (BBM)’ın Android ve iPhone Beta versiyonu ortaya çıktı

BlackBerry firmasının popüler mesajlaşma uygulaması olan BlackBerry Messenger Android ve iOS’a geliyor . Android sürümünün …

Haydi, Bi cevap yaz ?